City of Elizabeth Board Members

Board of Adjustment

Member                                                                       Term Expires

Fernando F. Fernandez                                                 December 31, 2018                             

Elizabeth Cano                                                              December 31, 2020

Antonio Goncalvez                                                        December 31, 2017

George A Castro, II (Chairman)                                    December 31, 2020

Jose Nunes (Vice-Chairman)                                         December 31, 2020

Michelle Silva-Alfonso                                                   December 31, 2018

Yolanda Eady-Perkins                                                   December 31, 2017

Ricardo Sosa (Alternate #1)                                          December 31, 2018

Dr. John K. Donahue (Alternate #2)                             December 31, 2018

Fernando Horta (Alternate #3)                                     December 31, 2017

Eddie Falcon (Alternate #4)                                          December 31, 2017

 

Planning Board

Member                                                                       Term Expires

Gordon Haas (Class IV) Chairperson                             December 31, 2020

Constance Ross (Class IV) Vice Chairperson                  December 31, 2020

Thomas W. Urban (Class IV) Secretary                         December 31, 2020

Mayor J. Christian Bollwage (Class I)                             December 31, 2020

Maria Z. Carvalho (Class II)                                          December 31, 2017

Carlos L. Torres (Class III)                                            December 31, 2017

Charlotte V. Brown (Class IV)                                        December 31, 2018

Charles T. Shallcross (Class IV)                                     December 31, 2020

Norma M. Nunez (Class IV)                                           December 31, 2018

Isaias Rivera (Alternative #1)                                       December 31, 2018

Rosa Moreno (Alternative #2)                                       December 31, 2018

Georgette Gonzalez, Mayor’s Designee                         December 31, 20202

Patrick J. McNamara, Esq., Counsel, Planning Board

William Sullivan, Esq., Counsel, Zoning Board of Adjustment

Marta Rivera-Sullivan, Board Clerk

 

 

Trustees of the Free Public Library

Member                                                                       Term Expires

Eloy Delgado, President                                                 December 31, 2021                             

Theodore Freedman, Vice President                              December 31, 2019

Kevin B. Weaver, Treasurer                                          December 31, 2017

Anne Russell, Secretary                                                December 31, 2020

Pearl Serratelli                                                              December 31, 2020

Kenyetta E. Jackson                                                     December 31, 2018

Earnestine Smith                                                          December 31, 2018

MaryFaith Chmiel, Library Director

Ex-Officios                                                                    Alternates

Mayor J. Christian Bollwage                                          Christian Veliz

Olga Hugelmeyer                                                         Veronica Alvero

 

Parking Authority                                                          

Member                                                                       Term Expires

Christina Rigano, Vice Chairman                                   December 31, 2017

Jorge Lias                                                                   October 17, 2018

Daniella J. Payne, Chairman                                          April 27, 2019

Felix Martinez, Sr.                                                         April 27, 2019

Maritza Maseda                                                            September 12, 2018

Dieufort Eustache                                                         December 31, 2017

Gisela Bernal Castro                                                     March 23, 2018

Carla A. Mazza, Executive Director

John B. Moriarty, Counsel

 

Housing Authority                                                        

Member                                                                       Term Expires

Wynona J. Ancrum, Vice Chairman                                   April 29, 2017

Cristina Pinzon, Chairman                                                January 1, 2019

Edith Morales-Vasquez                                                     April 29, 2018

Elizabeth J. Pollard                                                          January 17, 2018

Nelson Gonzalez                                                              December 12, 2016

Denise George-Carroll                                                      November 30, 2019

Jose Capitao                                                                   July 6, 2020

 

Board of Education                                                      

Member                                                                       Term Expires

Maria Z. Carvalho, President                                            January 2021

Jose Rodriguez, Vice President                                         January 2020

Charlene Bathelus                                                           January 2019

Stephanie Goncalves                                                       January 2019

Jerry Jacobs                                                                   January 2021

Rosa E. Moreno Ortega                                                    January 2021

Stanley Neron                                                                January 2020

Daniela Nina                                                                  January 2019

Insurance Fund Commission

Member                                                                       Term Expires

Rocco DiPaola, Esq., Chairperson                                     December 31, 2018

Paul M. Lesniak                                                               December 31, 2018

Marie Kruprinski                                                              December 31, 2018

Jill McDonough, Secretary

 

Fair Rental Housing Board

(Tenant Representatives)

Tom Gallagher, Chairman

Herbert Goodfriend, 1st Vice Chairman

(Alternate Tenant Representative)

Renne Rhett

(Owners of One or Two Family Homes Representatives)

Mariver Arcure, 2nd Vice Chairman

Steven Correia

Veronica Blalock

(Alternate Owners of One of Two Family Homes Representatives)

Vacant 

(Landlord or Managers for Residential Dwellings Representatives)

Jose Nunes

Aurelio Rodrigues

(Alternate Landlord or Managers for Residential Dwellings Representatives)

Vacant

Rocco DiPaola, Esq, Counsel

Carol Campbell, Rent Regulation Representative